Kręcenie bata na Kaszubach

Zaczęty przez KO, Paź 12, 2019, 03:39 pm

Poprzedni wątek - Następny wątek

KO

Pewnie niektórzy to już oglądali. Wspaniały pokaz na tradycyjne kręcenia bata dla furmana.

Może jeszcze warto jest poszukać wiedzy wśród starych ludzi. Jak widać nie wszystko wymarło.

Sebastian Zawadzki

Kilka lat temu widziałem, ale miło odświeżyć jeszcze raz... to tak, jakbym teraz oglądał pierwszy raz :)

Oby te nauki z pokolenia na pokolenie nie zanikły - nauki z polskiej wsi. Ja będę mimo wszystko należeć do pokolenia które ma nieograniczony dostęp (jak chce) do nowych technik i do materiałów z tworzyw sztucznych, czy naturalnych co daje możliwość tworzenia szerokiej palety nowych konstrukcji bez ograniczeń. Ale ktoś też musi pilnować, to co jest tradycyjne i wywodzi się z regionu kulturalnego.

Sebastian Zawadzki

Po głowie mi ciągle ten film chodzi i... coś w tym rodzaju, na zasadzie skręcania a nie wyplatania niebawem będę chciał skonstruować krótki bicz do combatu. Oczywiście paracord jest zupełnie innym materiałem i ma inne właściwości, ale są sposoby aby "coś pododawać" i nadać mu odpowiednich cech. Skręcanie też jest fajną opcją i można tak przygotować paracord, aby efekt końcowy skręcania dobrze wizualnie wyglądał i generował odpowiednią energię.

Może za dwa tygodnie wezmę się za pierwsze próby i zobaczę jak to naprawdę będzie działać. W każdym razie film dobrze mnie zainspirował.

Krzysztof Milewski

mu mu
no wlaśnie jest duzo tutorialów po angielsku jak krecic baty trzeba by zrobic jakis po polsku :)

Sebastian Zawadzki

To musisz mnie wpierw zarzucić linka. Piszemy tu o skręcania, nie wyplataniu :P

Krzysztof Milewski

Sebastian Zawadzki

Toż to kuźwa.... wyplatać/przeplatać/pleść to możesz na przykład warkocze u swojej kobiety. Skręcać... to jest to co robiłeś z paracordem na seminarium u Koonia. Bo chyba pamiętasz jak się skręca bicz?

Krzysztof Milewski